Najbliższe warsztaty:
Gdańsk, 6.04.2024

Kobieca strona
 JavaScriptu

warsztaty girls.js

Warsztaty

Uczymy JavaScriptu

Organizujemy warsztaty z programowania w języku JavaScript, z niezbędnym dodatkiem HTML i CSS.

Dlaczego właśnie JS? To proste: nie ma obecnie popularniejszego i bardziej niezbędnego języka programowania. Bez JavaScriptu strony www byłyby pozbawione m.in. elementów interaktywnych. Co więcej, statystyki GitHuba potwierdzają – JavaScript to obecnie język nr 1 w sieci, a zapotrzebowanie na programistki i programistów JS rośnie.

Więcej kobiet w branży IT

Chcemy przyciągnąć do kodowania kobiety, ponieważ – mimo wielu inicjatyw i zachęt – wciąż stanowią one niewielki odsetek zatrudnionych w branży IT.

W środowisku javascriptowym nie było do tej pory inicjatywy dedykowanej kobietom – podobnej do Rails Girls (dla programistek Ruby on Rails) czy Django Girls (dla programistek Pythona). Wypełniamy tę lukę, a dla ułatwienia branżowego debiutu oferujemy zajęcia całkiem za darmo.

Powody do dumy

12
miast
35
edycji
142
prowadzących
332
godziny zajęć
619
uczestniczek

girls.js Katowice #2

2 grudnia 2023 r. to dzień naszego wielkiego powrotu do Katowic po ponad czteroletniej przerwie.
Tym razem frontendową przygodę zaczęło z nami 10 dziewczyn.

Warsztat nie byłby możliwy, gdyby nie ogromne wsparcie Vattenfall IT Services Poland – naszego głównego sponsora. Pięknej przestrzeni użyczyła nam natomiast firma Globe Trade Centre S.A. (GTC). Dziękujemy! Autorem wszystkich zdjęć jest Piotr Dzik.

girls.js Wrocław #1

Spełniło się nasze marzenie – 28 października 2023 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy warsztaty we Wrocławiu.
Wzięło w nich udział 15 dziewczyn.

Wyłącznym partnerem zajęć w stolicy Dolnego Śląska był Clearcode – bardzo dziękujemy za nieocenione wsparcie! Autorką zdjęć jest Aleksandra Hnat.

girls.js Poznań #3

Cóż to był za powrót! 24 i 25 czerwca 2023 byliśmy w Poznaniu po raz trzeci. Po raz pierwszy od bardzo dawna spędziliśmy nad kodem aż 2 dni.

Co za radość – aż trzydziestka nowych kaczuszek rozpoczęła przygodę z JavaScriptem. Nasze warsztaty wspierała rekordowa grupa sponsorów: Recrutee, Xebia, Tidio, Sii, intive, Fabres, Studio druku Spectrum, fundacja code:me. Gościła nas miejska Przestrzeń Pracy Wspólnej Plus Jeden Poznań. Dziękujemy!

girls.js Łódź #6

22 kwietnia 2023 r. po raz kolejny byliśmy w Łodzi.

Warsztaty odbyły się w Łodzi już po raz szósty, a zatem Łódź wyrównała rekord liczby edycji należący ex aequo do Krakowa i Warszawy. W zajęciach wzięło udział 12 dziewczyn, a wspierali nas partnerzy z BinarApps i STX Next – dzięki!

girls.js Kraków #6

10 i 11 marca 2023 roku po raz szósty spotkaliśmy się w Krakowie. To była pierwsza edycja w tym mieście od 3 lat. Małopolska tęskniła za girls.js!

Nauka, jak to u nas, poszła pełną parą: 21 uczestniczek, 7 mentorek i mentorów, mnóstwo wiedzy i wypitych kaw. Ugościł nas Codewise, a organizację warsztatów wspierał również Brainly. Dziękujemy!

girls.js Gliwice #1

11 lutego 2023 roku po raz pierwszy zagościliśmy w Gliwicach. W zajęciach uczestniczyło 9 dziewczyn, a gospodarzem i wyłącznym partnerem warsztatów był Future Processing – dziękujemy!

Nowe miasto w kaczuszkowej rodzinie to zawsze wielka duma i radość. Tak też było i tym razem – zwłaszcza, że gliwicka edycja naszych warsztatów była nie tylko pierwszą w tym mieście, ale i jubileuszową, trzydziestą w ogóle. Wiemy już, że nie ostatnią 🙂 Do zobaczenia następnym razem!

girls.js Warszawa #6

21 stycznia 2023 roku po ponad trzyletniej przerwie wróciliśmy z warsztatami do miasta, w którym nasza historia się zaczęła – do Warszawy.

To była szósta edycja warszawska, dwudziesta dziewiąta w ogóle. Udział wzięło 11 dziewczyn, w tym dwie z Ukrainy i Białorusi. Wspierali nas: Box Poland oraz StepStone Services – dziękujemy! Autorką zdjęć jest Ola Kosowska z Fotystory.

girls.js Gdańsk #2

4 grudnia 2022 odbyła się druga edycja warsztatów w Gdańsku. Gospodarzem i jedynym partnerem zajęć był STX Next – wielkie ukłony!

Przed każdą kolejną edycją girls.js cieszymy się i nie możemy doczekać, choć sam proces przygotowań bywa trudny i stresujący. Tak było i tym razem – było trochę stresu, ale w ferworze wspólnej nauki wszystko poszło w niepamięć. Pozostała wyłącznie czysta radość i satysfakcja, a dla 9 uczestniczek także sporo praktycznej wiedzy. Do zobaczenia następnym razem!

girls.js Łódź #5

15 października 2022 po raz piąty byliśmy w Łodzi, jak zwykle w Centrum Kreatywności Fabryka.

Uczestniczki przybyły nie tylko z Łodzi, ale też z Warszawy, Poznania i Rzeszowa. A jak warsztaty wyglądały w liczbach? 12 dziewczyn, 5 mentorów i mentorek i przynajmniej setka wypitych kaw. Dziękujemy za wsparcie naszym wypróbowanym przyjaciołom z STX Next, BinarApps oraz Transition Technologies PSC – i do zobaczenia następnym razem!

girls.js Białystok #3

22 października 2022 po raz kolejny spotkaliśmy się w Białymstoku – przygodę z JavaScriptem zaczęła tam szczęśliwa siódemka dziewczyn.

Było wspaniale – była wspólna nauka, były serdeczne rozmowy w kuchni nad pizzą i pierogami, było zrozumienie i więź – czyli wszystko to, co w kobiecych warsztatach najważniejsze. Za wsparcie w organizacji warsztatów dziękujemy nieustająco życzliwym partnerom – STX Next oraz Infinity Group. Autorką zdjęć jest Anita Matysiuk.

FAQ

Dla kogo?

Dla pełnoletnich kobiet i dziewcząt. Na razie tylko dla nich, ponieważ jednym z naszych celów jest zasypywanie tzw. gender gap i zachęcanie kobiet do spróbowania sił w „męskim” zawodzie. Statystyki są tu bezlitośnie zgodne: aż 89% programistów to mężczyźni. Marzymy o tym, aby to zmienić. Jeśli jesteś mężczyzną i uważasz, że to nie fair, odsyłamy cię na spotkania WarsawJS, których organizatorzy zapraszają często na ciekawe warsztaty otwarte dla wszystkich, niezależnie od płci.

Poza kryterium płciowym i wymogiem pełnoletności nie stawiamy żadnych ograniczeń. Mile widziane (ale nie preferowane) będą zgłoszenia działaczek organizacji pozarządowych, wolontariuszek, społeczniczek. Sami jesteśmy aktywistkami/aktywistami i wiemy, jak wiele ułatwia podstawowa znajomość programowania. Poza tym zależy nam, aby wiedza pozyskana u nas była wykorzystana w mądrym, ciekawym, zmieniającym świat celu.

Podkreślamy słowa „podstawowa znajomość” – zależy nam na zainteresowaniu was tematem i przełamaniu stereotypu „kobiety humanistki”, ale nie gwarantujemy nauczenia kodowania w kilka godzin.

Co muszę umieć na początek?

Zapraszamy osoby początkujące lub lekko zaawansowane. Na krótko przed rozpoczęciem warsztatów mocno rekomendowane jest jednak ukończenie kursu HTML i CSS. Taki kurs znajdziesz np. tutaj.

Ile to kosztuje?

Nic. Warsztaty (wraz z posiłkiem w przerwie obiadowej) są całkowicie bezpłatne. Pieniądze pozyskujemy od sponsorów, materiały szkoleniowe piszemy sami. Na zajęcia musisz jednak zabrać ze sobą własnego laptopa.

Jakie oprogramowanie będzie mi potrzebne?

Na naszych zajęciach niezbędne są przeglądarka Google Chrome oraz edytor tekstu z możliwością podświetlania składni (np. Atom, Sublime Text, Visual Studio Code). W razie potrzeby służymy pomocą w instalacji.

Dlaczego przyjmujecie tak mało uczestniczek?

Zorganizowanie warsztatów dla dużej liczby osób generuje sporo pracy, a wszyscy na co dzień pracujemy zawodowo – girls.js to po prostu nasze hobby po godzinach. Kiedyś z każdą kolejną edycją dążyliśmy do zwiększenia liczby warsztatowiczek, obecnie stawiamy raczej na kameralną atmosferę – zwłaszcza po doświadczeniach pandemicznych. Zdarzały się już edycje na ponad 30 osób, ale zdarzyła się też taka, na którą zaprosiliśmy zaledwie 6 dziewczyn. Wyznacznikiem są tu zwykle nasze „moce przerobowe” oraz pozyskane finanse. Cieszymy się, że z każdym rokiem liczba naszych absolwentek rośnie.

W jakich miastach mogę was znaleźć?

Inicjatywa girls.js powstała w Warszawie, gdzie odbyło się już 6 edycji warsztatów. Zorganizowaliśmy zajęcia także w wielu innych miastach – stałe teamy pracują w Gdańsku, Lublinie, Białymstoku, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gliwicach, Wrocławiu i Katowicach. Odbyły się też warsztaty w Rzeszowie i Szczecinie, gdzie w tej chwili nie mamy koordynatorek. Lista miast, w których się pojawiamy, z pewnością będzie się rozrastać – jesteśmy otwarci na współpracę z wolontariuszami, organizacjami pozarządowymi i podmiotami komercyjnymi.
Warto podkreślić, że choć wszyscy używamy tych samych metod i materiałów szkoleniowych, to zajęcia, w zależności od miasta, mogą się od siebie nieznacznie różnić.

Uczestniczyłam w waszych zajęciach. I co dalej?

Otaczamy nasze absolwentki opieką i zachęcamy je do dalszego rozwijania nabytych umiejętności. Uczestniczki pierwszych edycji warszawskich otrzymały w prezencie pakiet podręczników autorstwa Kyle’a Simpsona. Warszawianki mogą też uczestniczyć w tzw. spotkaniach follow-up. Warsztaty follow-up są znacznie krótsze (ok. 2 godzin), ale za to otwarte dla wszystkich uczestniczek, które chcą nas poznać, wypróbować nasze metody nauczania lub też po prostu sprawdzić, czy programowanie na pewno jest dla nich. Na follow-up nie trzeba się zapisywać, można po prostu przyjść. Terminy podajemy zazwyczaj na naszym fanpejdżu na Facebooku.

Chcę zorganizować warsztaty girls.js w swoim mieście – czy możecie mi w tym pomóc?

Jasne! Po prostu do nas napisz, a my podzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i pomożemy w miarę możliwości. Wspieramy nasze „oddziały lokalne” merytorycznie i komunikacyjnie, a nasze materiały szkoleniowe udostępniamy na licencji Creative Commons. Nie przyjeżdżamy natomiast sami na miejsce i nie prowadzimy warsztatów bezpośrednio, ale wspieramy inne miasta swoją bazą kontaktów. Twoim zadaniem będzie najprawdopodobniej zorganizowanie całego zaplecza (miejsce, sponsorzy, kadra trenerska). Brzmi ciekawie? Zapraszamy!

Materiały

Funkcje

Do czego przydają się funkcje?

Zespół

Maria Górska

Absolwentka informatyki, w girls.js Warszawa od samego początku. Autorka wielu naszych materiałów szkoleniowych. Uwielbia uczyć, upraszczać pozornie skomplikowane sprawy, oraz tłumaczyć z technicznego na ludzkie (i vice versa). W wolnych chwilach gapi się w gwiazdy, pochłania książki i pisze na blogu.

Magda Niedźwiecka

Koordynatorka girls.js Warszawa, mama kaczka i pomysłodawczyni akcji. Z zawodu techwriterka, z zamiłowania wolny duch. Ma za sobą zabawy z programowaniem (m.in. podczas warsztatów Rails Girls) i uważa je za najlepszą przygodę intelektualną w życiu. Prywatnie mama 12-letniej Marianki i joginka.

Michał Jarosz

Team Warszawa. Absolwent automatyki przemysłowej – szczęśliwym zrządzeniem losu został programistą webowym. Przebiegł kilka maratonów, a teraz szuka mniej wyczerpującego hobby. Zbiera na bilet na Marsa.

Paweł Pruszkowski

Współkoordynator girls.js Warszawa i jeden z pomysłodawców akcji. Inżynier oprogramowania z 20-letnim doświadczeniem, specjalista i miłośnik JavaScriptu, z zacięciem do dzielenia się wiedzą. Mentor podczas pierwszej edycji programu Learn IT, Girl. W girls.js, odpowiedzialny za kształt i treść materiałów.

Jakub Sowiński

Team Warszawa. Pasjonat programowania w JavaScripcie. W ramach wkładu w rozwój cywilizacyjny i społeczny ludzkości dzieli się wiedzą oraz stara się inspirować innych. Prywatnie wielki miłośnik nauki, ze szczególnym naciskiem na fizykę i astronomię, oraz fan sportów elektronicznych.

Daria Puchnarewicz

Team Warszawa. Programowaniem zaczęła interesować się podczas studiów filozoficznych, zafascynowana nauką kognitywną, logiką i filozofią umysłu. Po latach spełniła swoje marzenie o zostaniu programistką i pracuje jako Front-End Deweloperka w StepStone. Chce pokazać innym, że nigdy nie jest za późno na naukę i zmianę swojego życia. Mama dwójki dzieci.

Arleta Jędrzejczak

Koordynatorka girls.js Łódź. Front-end developerka, która programowanie odkryła w ciąży i była to miłość od pierwszego wejrzenia. Ucząc innych z wielką przyjemnością spłaca dług karmiczny zaciągnięty u swoich mentorek i mentorów. Swoje przemyślenia dotyczące kodowania publikuje na blogu Devolajf.pl.

Izabela Adamska

Koordynatorka girls.js Białystok. Działa, by pomóc dziewczynom zwiększać szansę w branży IT. Z wykształcenia (i serca) socjolożka, ale właśnie stawia pierwsze kroki „na froncie”. Kocha zwierzęta, drzewa i świeże powietrze. W wolnych chwilach uczęszcza na treningi krav-magi. Prywatnie psia mama.

Rita Łyczywek

Team Poznań. Zaczynała „na froncie”, do dziś z JS-em wiąże ją burzliwa relacja pomimo średników. Programistka Ruby on Rails i Pythona. Jako FlyNerd i nie tylko — przekonuje kobiety do pierwszych kroków w IT. Mentorka m.in. PyCodeCarrots, Django Girls, Rails Girls.

Martyna Wilkońska

Team Poznań. Senior QA Engineer, współorganizatorka RailsGirls, DjangoGirls, TestCarrots i Girls Who Test. JS to tylko jedno z wielu narzędzi w jej arsenale. Prywatnie podróżniczka i kolekcjonerka egzotycznych roślin doniczkowych.

Nataliya Pasichnyk

Kiedyś team Rzeszów, dziś mentorka w Warszawie. Dziewczyna z Ukrainy, która nie boi się wyzwań. Ukończyła studia inżynierskie w Rzeszowie, a teraz zaczęła studia magisterskie. Ambitna i chętna do zdobywania nowej wiedzy – uwielbia się nią dzielić i wspierać osoby początkujące. Lubi zwierzęta i podróże. Obecnie pracuje jako engineering manager w Netflixie.

Olga Stefaniuk

Pełna energii koordynatorka girls.js w Krakowie. Kiedyś myślała, że programowanie jest dla niej za trudne. Dziś pracuje jako Frontend Developerka, prowadzi bloga SowaProgramuje.pl i wspiera początkujących. Prywatnie jest tancerką irlandzką i szkocką, uwielbia rower, góry i podróże.

Alicja Gancarz

Zawodowo zajmuje się fotografią oraz sztuką operatorską. JavaScriptem bawi się od roku. Do girls.js dołączyła, żeby motywować dziewczyny do rozpoczęcia pracy w IT. Kocha wspinaczkę, koty i fetch().

Ada Ryś

Członkini krakowskiego teamu girls.js. Front-end developerka, absolwentka Informatyki na AGH. Mentorka III edycji programu Tech
Leaders. Mocno wierzy w społeczność frontendową, a także aktywnie wspiera inne kobiety, które chcą wejść w świat programowania.

Dominika Szukała-Kosińska

Absolwentka filologii włoskiej w Krakowie. Zainteresowała się front-endem, co z czasem przerodziło się w plan zmiany branży. W wolnych chwilach, poza nauką kodowania, śledzi porównywarki lotów i planuje podróże do Włoch.

Mateusz Krzeszowiak

Web developer – samouk mieszkający w Krakowie, naukę kontynuował na studiach informatycznych. Zawodowo realizuje się we wszystkim, co
związane z projektami webowymi – od programowania, przez narzędzia i zarządzanie, na kontakcie z klientem kończąc. Członek krakowskich społeczności frontendowych i bywalec wydarzeń branżowych.

Anna Rogala

Koordynatorka girls.js Gdańsk. W jej życiu przeplatają się dwie pasje: psychologia i programowanie. Ma bogate doświadczenie we wspieraniu edukacji, co chętnie wykorzystuje, aby pomagać w stawianiu pierwszych kroków w nauce kodowania. W wolnych chwilach wciąż zgłębia ukochaną psychologię i popija ją dobrą kawą.

Barbara Wardowska-Heyda

Koordynatorka girls.js Gliwice. Przez wiele lat związana z branżą reklamową. Komunikacja skierowana do kobiet (i je wspierająca) to obszar, w którym się specjalizuje. Od kilku miesięcy działa w IT – mając nadzieję, że swoimi działaniami przyczyni się do zwiększenia liczby dziewczyn, które będą w przyszłości programowały. Prywatnie – uwielbia dobrze zjeść.

Jolanta Woronowska

Koordynatorka girls.js Wrocław. Człowiek plan, z kalendarzem zawsze wypełnionym po brzegi. Wieczna optymistka, zakochana w świecie cyfr. W życiu codziennym analityk, ale po godzinach stawia pierwsze kroki w programowaniu. Prywatnie mama na pełen etat.

Aleksandra Spychała-Pazdan

Team Wrocław. Etnolożka i antropolożka kultury, pasjonatka języka angielskiego. Otwarta na naukę i zmiany, dzięki czemu trafiła na swoją drogę w IT. Rozwijająca się techwriterka. W wolnym czasie tańczy Lindy Hop i inne tańce swingowe. Prywatnie mama cudownej trójki.

Klaudia Letki

Klaudia Katowice

Koordynatorka girls.js Katowice. Front-end developerka z back-endowym zapleczem. Optymistka, która nie boi się wyzwań. Lubi poszerzać swoją wiedzę. Poza światem technologii jest miłośniczką natury, podróżowania, tworzenia rzeczy własnoręcznie oraz dobrej lektury.

Beata Rudzka

Koordynatorka girls.js Katowice. Naukę programowania zaczęła na kursie PyLadies, ale od kilku lat jest front-end developerką z wyboru. Prywatnie joginka, wielbicielka dobrej książki i spacerów z psem.

Żółta Kaczuszka

Szefowa zespołu. Doradczyni z wieloletnim stażem, absolwentka kursów coachingowych. Prywatnie małomówna, ale zawsze chętna do wysłuchiwania innych. Z jej usług można skorzystać tutaj.

Partnerzy